Více informací
Zdraví

​BIO zelenina – zdravé jídlo


Klíčová slova
zelenina, zahrádka, plevel, BIO
​BIO zelenina – zdravé jídlo Co je to vlastně bio zelenina? Jak si jí můžeme vypěstovat? Chcete, aby se vám plody zeleniny líbily a navíc i lahodně chutnaly? Čtěte dál.
 
Zelenina bez chemie
V dnešní době je za Bio zeleninu opravdu považováno ledaco. Zásadním rysem takzvané Bio zeleniny je pěstování za absence chemie. Je prokazováno, že bio zelenina obsahuje více minerálních látek, vlákniny i vitaminů, je více koncentrovaná tím, co má obsahovat.
Pokud nechcete používat na vaší zahrádce chemii, je nutné podpořit kondici a vitalitu rostlin dostatkem světla, zálivky a živin. V chudé půdě, na stinném místě a nedostatečně zalévané budou rostliny jenom živořit.
Důležitá je také doba, kdy zahrádku zaléváme. Nejlepší je zálivka ráno, dokud ještě není horko, rostliny stačí včas oschnout a mohou tak čerpat z půdy dostatek vláhy po celý den. Večerní zálivka je zbytečná kvůli večerní a ranní rose.
 


Pěstování zeleniny
Většina zeleniny nesnáší pěstování na stejném místě, proto bychom také měli počítat s variabilitou záhonů. Nejvíce háklivé jsou: brambory, rajčata, česnek... Nezapomeňte v příštím roce změnit výsadbu na jednom záhonu.
Bio zeleninu přihnojujte kompostem, organickými hnojivy a zákvasy.Přípravou půdy to začínáNepo Nepostradatelné jsou samozřejmě žížaly, kypří půdu, recyklují rostlinný odpad a vyrábí kvalitní humus.
 
Chráníme se před plevelem
Jestliže chceme biozeleninu, musíme prostě plít. Pletí je důležité proto, že jednoleté plevele, které dominují v zeleninových záhonech, se snaží co nejrychleji vysemenit, aby byla zaručena další generace plevele. Pletí je proto v Bio zahradě téměř každodenní záležitosti. Semena některých nežádoucích plevelů jsou schopna udržet si klíčivost i několik let.
Vyzkoušejte mulčování (posekanou trávou, seno a sláma), nebo netkanou mulčovací textilii.


Rady proti škůdcům
Určité choroby a škůdce potlačíme vhodnou kombinací zeleniny vysazené vedle sebe. Je dobré též komnbinovat zeleninu s bylinkami.
Např. cibule pomůže mrkvi, aromatické byliny zase pomohou mnohé zelenině.
Doporučuji záhony bylinkami doslova obehnat, protože tím odpudí některé škůdce.

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


Jak vybrat dámskou zimní bundu? Nechte se inspirovat Zima už nám klepe na dveře a už i v nižších nadmořských výškách se... více ...
​Milenecký vztah mezi mužem a ženou Je možné, aby mezi mužem a ženou bylo jen čisté přátelství? Nebo je pravda, že... více ...
​Veřejná dětská hřiště, radost pro děti Nejen dospělí, ale i děti si všímají prostředí kolem sebe. Veřejný prostor... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Kontakt:

Najdete nás: