Více informací
Zdraví

​Káva – je káva zdravá nebo ne?


Klíčová slova
káva, kafe, kofein, droga, tekutina, spánek, erekce
​Káva – je káva zdravá nebo ne? Káva nemusí škodit, máme pro vás připraveno pár řádků, proč je kafe zdravé. O tom, jak vám káva může uškodit slýcháte na každém rohu a existuje celá řada článků. Je to samozřejmě pravda, jenže když jí nepijete mnoho, dávkujete si jí správně s ohledem na váš věk, zdravotní stav, krevní tlak apod., může mít i několik zdraví prospěšných benefitů.

 
Káva nám zlepší…
Šálek kávy zlepšuje paměť, respektive schopnost mozku zapamatovat si nějakou informaci. Bylo to zjištěno na základě několika studií. Lidé, kteří se kávě spíše vyhýbají jsou spíše s pomalejšími reakcemi.
Dále zlepšuje náladu. Jak to? Kofein obsažený v kávě totiž stimuluje nervový systém, což znamená, že se v práci či ve škole budete lépe soustředit. Nálada samozřejmě souvisí i s depresemi. S lahodným šálkem kávy na deprese můžete zapomenout, protože ve správném množství kofeinu podpoříte přirozenou tvorbu hormonu štěstí – dopaminu a glutaminu, který vyplavuje testosteron.
Ovšem pokud kofeinu budete mít až příliš, efekt se dostaví zcela opačný. Příliš vysoká dávka kofeinu může zapříčinit agresi nebo vztek.
 
Zvyšuje…
Dalším častých důvodů, proč lidé rádi pijí lahodnou kávu je zvýšení pozornosti. Ano, je prokázáno, že po kávě je člověk pozornější a „probudí“ se.  Jakmile se cítíme unavení, většinou sáhneme po šálku kávy a hned je to lepší. Podobně ale funguje čaj nebo energetický nápoj. Opět je nutné zmínit fakt, pokud se to nepřehání, není na kávě nic špatného.
 
Problémy s erekcí
Američtí vědci přišli na to, že muži, kteří si dopřávají alespoň dva šálky kávy denně, mají menší pravděpodobnost, že jednou budou mít problémy s erekcí. Kofein dává totiž odpočinout správným tepnám a svalů a navíc zlepšuje tok krve.
 
Káva a nemoci
Pravidelné pití kávy (2-3 šálky denně), může dle posledních zjištění snižovat pravděpodobnost výskytu některých nemocí. Má se na mysli např. cukrovka druhého typu, rakovina jater a nebo Parkinsonova choroba.
 
Uklidňující účinky
Kofein je droga, to víme všichni, ale neškodí tolik jako některé jiné a mnohem silnější drogy. Přesto i tak má vliv na lidskou psychiku a dokáže se postarat o zklidnění nervové soustavy a zmírnění stresu.
 
Co říci závěrem? Je vždy dobré mít na paměti pozitivní a i negativní účinky kávy a pít jen v takovém množství, které vám neublíží.
Jak jste na tom vy? Kolik šálků kávy denně vypijete?

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


​Můžou slepice zbytky z kuchyně a co jim rozhodně nedávat Máte doma slepice a přemýšlíte, jestli jim můžete přidávat k běžné stravě... více ...
VTC nabízí široký výběr pomůcek pro tvořivé ručičky VTC a.s. je největší velkoobchod s kvalitní českou a evropskou textilní galanterií.... více ...
S jakými ptáky se na jaře setkáte v zahradě nejčastěji Kdy začíná jaro? Oficiálně prvním jarním dnem, který je určen astronomickým... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Nejhledanější


Kontakt:

Najdete nás: