Více informací
Zdraví

​Jmelí - symbol Vánoc? Co s ním?


Klíčová slova
jmelí, zdraví, čaj, tlak, tradice, zvyky
​Jmelí - symbol Vánoc? Co s ním? Zůstalo Vám doma jmelí a nechcete ho vyhodit? Víte, co s ním? Pokud věříte přírodní medicíně, zkuste větvičku jmelí vyzkoušet jako léčivou bylinu. Pozor! Bílé kuličky na jmelí jsou prudce jedovaté.
 
Bolest
I když je jmelí cizopasník a bere sílu ze zdravého stromu, na kterém žije, i tak ho máme rádi a během vánočních svátků ho zkrátka musíme mít. Jmelí má léčivé účinky v alternativní medicíně. I vy doma si ze zbylého jmelí můžete udělat odvar. Pozor – pouze z listů, bobule NIKDY. Odvar z listů v mléce pomáhá ke snížení vysokého krevního tlaku a doporučuje se též na potírání bolestivých míst při revmatismu.

Zdroj: Flickr.com, autor: Orin Zebest
 
Čaj ze jmelí
V dnešní době se dělá ze jmelí lahodný čaj, který pomáhá při bolestech hlavy. Opět si neodpustím zmínit to, že kuličky ze jmelí jsou jedovaté, čaj se dělá pouze z listí. Celkově zklidní nervový systém a rozšiřuje cévy.
Ženy tento čaj ocení díky uklidňujícím účinkům během menstruace. Zmírňuje bolesti břicha a křeče, snižuje závratě a dokonce je prý zázračným čajem proti hysterii u žen.
Rovněž působí na křečové žíly, činnost slinivky břišní, štítnou žlázu, bércové vředy apod.
 
Jmelí jako pomocník
V případě krvácení z nosu doporučuji vypláchnout studeným nálevem. V případě chladného počasí může dojít k omrzlinám, i na to je jmelí vhodné. Mimo jiné má blahodárné účinky proti akné nebo lupům.
Starší generace používala jmelí jako lék např. při epilepsii, neplodnost, fyzické vyčerpání aj.

Zdroj: Flickr.com, autor: coniferconifer
Rakovina a jmelí
V některých zemích je jmelí bráno jako zázračný lék proti rakovině. Ve Švýcarsku se s ním neléčí nádory jako takové, ale spíše jako podpůrná léčba pro zvýšení imunity. I když se v mnohé literatuře můžete o tomto všeléků dočíst celou řadu informací, protinádorové účinky nebyly dosud spolehlivě prokázány.
V Německu se prodávají léky ze jmelí pod názvem Eurixor, Isorel, Helixor, Lektionl atd.
 
Historie léčebných účinků jmelí
V dávných dobách jmelí chránilo obyvatelé domů před ohněm a zlými duchy. Pověrčiví lidé jmelí trhali do svých domů kvůli symbolu plodnosti. Tento zvyk zůstal do dnešní doby, kdy se podle tradice pod jmelím na Štědrý den políbíme. Do domu přináší štěstí, lásku a odvahu.
Jmelí naši předci dávali do kolébky, aby se zlé čarodějnice nemohli k potomku dostat a odnést ho.
V ložnicích mělo jmelí zajistit klidný spánek, příjemné sny a ochránit před strašidly.
Sedláci vařili větvičku jmelí v pivu a tento mok dávali pít dobytku (proti uhranutí).
 
Jaké tradice se jmelím dodržujete vy? 

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


Vánoce 2020 - dočkáme se elegance i tradičních barev Letošní rok se vrátíme k tradicím. Objevíme kouzlo kombinací červené a zlaté... více ...
​Tvoříme s laminovačkou Laminovací přístroj neboli laminovačka je praktickým pomocníkem v kanceláři i... více ...
​Polévkovar s mixérem – perfektní pomocník do kuchyně! Říkáte si, že někdy u vás doma nastane čas, kdy byste si nejradši obstarali... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Kontakt:

Najdete nás: