Více informací
O dětech

Jaké jídlo dětem koupit a jaké naopak ne?


Klíčová slova
jídlo, strava, sacharidy, tuky, geny, obezita
Jaké jídlo dětem koupit a jaké naopak ne?


Máte doma jedlíka a chcete mu dopřát to nejlepší? Víte, co a hlavně z čeho vaříte, aby se z vašeho potomka nestal otesánek? Mějte na paměti, že v Evropě je každé páté dítě obézní nebo má nadváhu, tím pádem je u těchto dětí i vyšší riziko civilizačních chorob (nemoci srdce, cév, cukrovka apod.).
 
Geny a strava
To, jestli bude mít vaše dítě nadváhu záleží nejen na genech, ale také na tělesné aktivitě a stravě. Stravovací návyky můžete značně ovlivnit neboť jsou fixované od narození v rodině. Bohužel geny jsou geny a ty nám nikdo neodpáře.
V současné době je prý častým problémem nadměrný příjem soli, malá pestrost jídelníčku, vysoký příjem nasycených tuků, málo železa, jódu, vápníku, vlákniny a vitamínů. To je poměrně strašidelné zjištění.
 
Aktivní dítě
Jednou z nejvýznamnějších příčin dětské obezity je nízká pohybová aktivita. Fenomén dnešní doby je časté sledování televize, hry na počítači, které bývá spojeno s konzumací nezdravého jídla a pití. Možná to víte, že sladkosti a chipsy jsou zkrátka „mor“.
Co na to rodiče? Začněte být dětem vzorem, objasněte jim zdravou přípravu pokrmů, čtěte informace na obalech výrobků, neexperimentujte s dietami.
 
Pestrá strava
Strava by měla být co nejpestřejší a rozložena během dne na 5-6 porcí. Představte si pyramidu plnou jídla… směrem k vrcholu se porce snižují, což zcela koresponduje s doporučeními pro zastoupení hlavních živin v denní stravě.
Velikost porce není přesně stanovena, ale např. jablko by mělo být velké jako naše pěst, krajíc chleba jako rozevřená dlaň. Doporučená porce se liší i podle toho, zdali jste žena, muž nebo dítě.
 


Jaké jídlo ano, které ne
Je celá řada potravin, které by se v dětském jídelníčku neměly za žádnou cenu objevit. Sacharidy
Tvoří základ jídelníčku a měly by být součástí každého jídla. Doporučuji podávat dětem pečivo s vyšším podílem celozrnné a žitné mouky. Když chcete sáhnout po sladkém pečivu, dbejte vždy na nutriční profit.
Sladkosti
Nezakazujte dětem sladkosti úplně, ale naučte je „zobat“ sladkůstky v rozumné míře. Zákaz by mohl totiž skončit tak, že „zakázané ovoce nejlíp chutná“. Vyhněte se slazeným minerálkám a dětským obarveným pitíčkům. Doporučuji kupovat 100% džusy a ještě je ředit vodou. V letních dnech je perfektní čistá voda, kterou můžete ochutit nakrájeným ovocem.
Bílkoviny
Bílkoviny jsou nezbytné pro správný růst, nedostatek bílkovin se projevuje snížením mentálních funkcí, poruchy růstu a vývoje. Při dlouhodobém nedostatku bílkovin může docházet k poruchám imunity, otokům apod.
Mléko a mléčné výrobky
Ve stravě školních dětí a dospívajících by měly být mléčné výrobky zastoupeny cca 2x denně. Nedoporučují se light mléčné výrobky, kde je tuk nahrazen škrobem.
Maso a masné výrobky
Dítě musí jíst všechny druhy masa. Je zdravé na vitamín B12 a železo. Pro nízký obsah tuku a vysoký podíl zinku je vhodné také maso králičí.
Alespoň 1-2x do týdne by mělo dítě konzumovat také ryby.
Luštěniny
Bohaté na bílkoviny, složené sacharidy, minimum tuku a navíc neobsahují cholesterol. 

 

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


Kancelářské stoly - nenahraditelní pomocníci Bez kancelářského stolu si nelze představit žádný správně vybavený byt či dům,... více ...
Školní batohy nebo aktovky? Která varianta je pro vašeho studenta nejlepší? Pořídit nastávajícímu studentovi aktovku nebo batoh? Co bude nejlepší? Na trhu je... více ...
Dokonalá pěna na kávě nemusí být jen nedostižným snem. Poradíme, jakým chybám se vyhnout Divili byste se, kolik lidí dokáže tak jednoduchá věc, jako je šlehání... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Kontakt:

Najdete nás: