Více informací
O dětech

Vegetariánka – aneb vegetariánství v těhotenství


Klíčová slova
zdraví, jídlo, potraviny, vegetariánství, vegetarián, vegan
Vegetariánka – aneb vegetariánství v těhotenství Patříte mezi maminky vegetariánky? Slyšela jste, že byste měla přestat „blbnout“ a dát maso alespoň miminku v bříšku?
 
Vegetariánství
Nejprve si řekněme, jaké jsou typy vegetariánů. Existují takoví, kteří nejí pouze maso, tzv. lakto-ovo vegetariánství. Jiný naopak nevezme do pusy nic, co je živočišného původy, tzv. veganství. Další typ člověka je ten, který jí pouze ryby a drůbež, takový nese odborný název semivegetariánství.
Budu upřímná, ale osobně nejsem zastánkyní ani jednoho typu vegetariánství. Myslím si, že trávicí trakt zdravého člověka je uzpůsoben i na stravu živočišného původu, proto není důvod vyhýbat se těmto potravinám. Ovšem chápu ty, kteří mají etické zábrany anebo si příjem masa zošklivili z jiných důvodů.
 
Zdravá strava
To aby člověk zůstal zdraví, potřebuje podrobné znalosti o výživě. Vegetariánství by proto měli nahrazovat maso něčím jiným a v případě těhotenství to platí dvojnásob, protože máte v sobě miminko, za které rozhodujete pouze a jenom vy.
Odborníci tvrdí (a vědí proč), že rostlinné produkty jsou pro náš organizmus biochemicky vzdálenější než živočišné zdroje. Proto nastávajícím maminkám (a nejen jim) hrozí nedostatek některých živin, vitamínů, minerálů apod.
 
Vitamín B12
Velký problém u vegetariánek je příjem vitamínu B12, čili kyseliny listové. Tento vitamín doporučuji dodávat tělu ve formě tablet stravy bohaté na tento vitamín. Nedostatkem tohoto vitamínu může dojít ke zvýšené pravděpodobnosti podvýživy plodu, rozštěpu apod.
Veganky by měly být v těhotenství velice opatrné. Téměř většina z nich porodila miminko, které mělo málo vitamínů v tělíčku. To se bohužel u miminek dřív nebo později projeví.
V případě, že se i v těhotenství budete řídit svým přesvědčením o příjmu potravy, osobně doporučuji méně striktní formu vegetariánství.
 

Vápník
Dostatečný přísun vápníku je důležitý jak pro maminku, tak i pro plod. Jeho nedostatek může ovlivnit řídnutí kostí a to nejen u matky. Navíc způsobuje i špatnou stavbu kostí a zubů.
Vegetariánkám se doporučuje zvýšit příjem mléka a mléčných výrobků, sýrů, tofu, mandlí, sezamových a slunečnicových semínek.
 
Příjem potravy
Vitamíny a veškeré bílkoviny, vejce, drůbež a ryby zkrátka patří do každého zdravého jídelníčku. Pravidelná konzumace mléčných výrobků a dostatek rostlinných zdrojů, hrají důležitou roli nejen v těhotenství.
Pokud si i tak nevíte rady, jak se v době vegetariánství stravovat, vyhledejte kvalitního nutričního poradce, který vás vaším bezmasým těhotenstvím provede.
 
Co si myslíte o vegetariánství v těhotenství Vy?

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


​Můžou slepice zbytky z kuchyně a co jim rozhodně nedávat Máte doma slepice a přemýšlíte, jestli jim můžete přidávat k běžné stravě... více ...
VTC nabízí široký výběr pomůcek pro tvořivé ručičky VTC a.s. je největší velkoobchod s kvalitní českou a evropskou textilní galanterií.... více ...
S jakými ptáky se na jaře setkáte v zahradě nejčastěji Kdy začíná jaro? Oficiálně prvním jarním dnem, který je určen astronomickým... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Kontakt:

Najdete nás: