Více informací
O dětech

Máme doma předškoláka


Klíčová slova
předškolák, škola, svět
Máme doma předškoláka Víte, co má vaše dítě umět před nástupem do školy? Blíží se doba zápisů do škol – mnoha předškolákům se změní svět. Ne každý se do školy zrovna těší a ne všechny děti jsou na nové nároky a povinnosti zralé.
 
Šikovný student
Možná vás to překvapí, ba doslova zarazí, ale v některých školách předpokládají, že bude mít školáček základy čtení a psaní.
Budoucí prvňáček by měl zvládnout zazpívat písničku, odrecitovat básničku, samozřejmostí je poznání tvarů a barev, orientovat se v číselné řadě a je také dobré, aby zvládl správně držet tužku.
 
Slovní zásoba
Budoucí školáček by měl mít při nástupu do školy bohatou (odpovídající) slovní zásobu, rozumět protikladům, co znamená více-méně, velký-malý, nízký-vysoký, hubený-silný apod. Měl by být schopný rozpoznat levou a pravou stranu, co znamená pojem nahoře, dole, uprostřed, mezi, vzadu … Samozřejmostí je vyjmenování dnů v týdnu, měsíce a roční období.
Co se týká grafického projevu, zvládnout namalovat postavu, zvíře a detaily jako obličej, prsty apod., nemusím snad ani zmiňovat.
 
Jak to dohnat?
Nestresujte předškoláka tím, že když tyto základy nezná a neumí, nebude ve škole prospívat. Máte pořád ještě čas jisté věci zvládnout. Důležité je být trpělivý, pečlivý a začít s výukou postupně. Zvolte poutavou formu a dovednosti rozvíjejte krok za krokem. Příprava na první třídu může být zábava. Doporučuji zvolit formu výuky díky oblíbených her jako je pexeso, různé deskové hry nebo karty.
Dobrým pomocníkem bývají i různé pracovní sešity, populárně naučná literatura pro předškoláky, omalovánky, dětské časopisy, doplňovačky a rébusy. Dítě se snadněji zorientuje v novém školním prostředí.
autor: a.pasquier

Vychovaný student
Kromě naučních dovedností by mělo mít dítě zažité i sociální návyky – pohybově zdatné, soběstačné a mít základy slušného chování.
Naučte se dítě představit, říct adresu, kde bydlí, jména rodičů, datum narození, umět pozdravit, poděkovat a o něco slušně požádat, samo si zavázat tkaničku a obléknout se.
Školkové děti mívají spoustu návyku zažitých, ale děti, které jsou odloučeny od maminky a musí se učit osamostatnit, jsou na tom o něco hůř. V takovém případě pomůže, když se rodiče stýkají s partou svých vrstevníků, kteří mají stejně staré děti nebo široký kontakt s rodinou (babičky, bratranci, tety…).

Před nástupem do školy se vašemu potomkovi věnujte a snažte se mu vysvětlit, co ho čeká, popř. se ho snažit jisté zvyky ještě doučit.

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


​Jednobarevná trička dokáží s outfitem zázraky Existuje pár jednoduchých módních kousků, které by neměly chybět v žádném... více ...
Jak vybrat dámskou zimní bundu? Nechte se inspirovat Zima už nám klepe na dveře a už i v nižších nadmořských výškách se... více ...
​Milenecký vztah mezi mužem a ženou Je možné, aby mezi mužem a ženou bylo jen čisté přátelství? Nebo je pravda, že... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Kontakt:

Najdete nás: