Více informací
O dětech

​Pleny – jednorázové nebo látkové?


Klíčová slova
Pleny, plínky, látkové, jednorázové, životní prostředí
​Pleny – jednorázové nebo látkové? autor: Audrey
 
Látkové pleny
Možná jste ve vašem dětství právě na těchto plínkách vyrůstali. Existoval pouze jeden druh látkových plen. V dnešní době je tomu jinak. Doba jde neustále dopředu a samozřejmě se značně rozrůstají výrobci plen.
Vícevrstvé látkové pleny jsou ze dvou částí – kalhotek a tzv. svrchňáčků (nepromokavá vrstva). Vychází levněji, protože svrchních nepromokavých kalhotek nemusíte mít tolik jako těch savých. Postačí vám 3-4 kusy.
All in one – tzv. AIO pleny. Kalhotky jsou z jedné strany nepromokavé a z druhé naopak savé. Na první pohled vám mohou připadat jako jednorázové kalhotky. AIO pleny jsou poměrně drahé, zato velice krásné a komfortní, zejména co se přebalování týká.
Cena látkových plen je o něco vyšší, než je tomu u jednorázových plen. Ale věřte mi, investovat se do zdraví a pohodlí dítěte vyplatí. Pro pohodlné „látkování“ budete do začátku potřebovat 15-20 plen a samozřejmě myslete i na velikosti plen (menší pro novorozence a postupek času pak samozřejmě větší).
 autor: Audrey
Péče o látkové pleny
Většina moderních látkových plen jde snadno vyprat a sušit v sušičce. Nevýhoda klasických látkových plen je délka schnutí - až 22 hodin. Pokud ale máte doma sušičku, máte vyhráno.
Další práce s látkovými plenami je jejich žehlení a skládání. Ale uvidíte, že časem si na tuto „práci“ navíc (oproti jednorázovým plenám) zvyknete.
 
Jednorázové pleny
Jednorázové plenky se neustále spotřebovávají a musíme je kupovat stále dokola. Doma musíte být stále ve střehu, jestli nedocházejí apod. Použité jednorázové plenky stačí pouze vyhodit do koše.
Výhody jednorázových plen:
-jednoduché používání
-méně časté přebalování
-venku stačí jen přebalit, plínku vyhodit a nemusíte ji nosit s sebou domů
Nevýhody jednorázových plen:
-vyšší cena
-velký dopad na životní prostředí
-méně časté přebalování než u klasických látkových plen
-vyšší teplota šourku u chlapečků, což může mít z dlouhodobého hlediska vliv na plodnost
 
Shrnutí
Je jen na vás, jakým plenám dáte přednost. Zdali vám záleží hlavně na zdraví dítěte, komfortu a nebo dáváte přednost vašemu pohodlí.
Maminky, které přihlíží na životní prostředí mají rozhodování podstatně jednodušší. Látkové pleny se sice musí prát a spotřebovává se při tom energie, voda a prací prostředek, přesto je jejich dopad na životní prostředí výrazně nižší. 

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


Kancelářské stoly - nenahraditelní pomocníci Bez kancelářského stolu si nelze představit žádný správně vybavený byt či dům,... více ...
Školní batohy nebo aktovky? Která varianta je pro vašeho studenta nejlepší? Pořídit nastávajícímu studentovi aktovku nebo batoh? Co bude nejlepší? Na trhu je... více ...
Dokonalá pěna na kávě nemusí být jen nedostižným snem. Poradíme, jakým chybám se vyhnout Divili byste se, kolik lidí dokáže tak jednoduchá věc, jako je šlehání... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Kontakt:

Najdete nás: