Více informací
O dětech

Čtení – proč číst dětem?


Čtení – proč číst dětem? Dnešní doba klade vysoké nároky nejen na děti, ale zejména na rodiče. Jsou nuceni se orientovat ve velkém množství informací, které se k nim dostávají z různých zdrojů. V mnohých rodinách se stává, že děti převážejí z kroužku do kroužku. Jakmile takové dítě přijde domů, nezbývá mu mnoho času na volnou hru, činnost s rodiči a pomalu už ani na pohádku v TV.
 
Aktivita s rodiči
Čtení s rodiči před spaním. Víte jaké to má výhody? Pomáháme rozvoji řeči a její kultivaci. Mezi pátým a šestým rokem se zlepšením sluchového vnímání dochází k výraznému pokroku ve schopnosti rozlišovat jednotlivé hlásky sluchem. Dítě rozeznává hlásky sluchově blízké, je tak schopno samo opravovat svoji výslovnost. Dítě je schopno se vyjadřovat v rozvitých a gramaticky správných větách a souvětích, dovede již vyprávět pohádku či krátký příběh. Myšlení je ale stále vázáno na reálné předměty a jevy. (Vágnerová, 2005).
Okolo pátého roku by měla být řeč z hlediska výslovnosti bezchybná, v případě, že tak není, měli byste svěřit dítě do rukou logopeda. 
 
Předškolní věk
Učitelky mateřských škol mají mnohdy dlouhou a nesnadnou cestu, jak přimět děti mluvit a naučit je jazykové dovednosti. Některé děti nejsou schopny ani mezi sebou komunikovat, chybí jim patřičná slovní zásoba a schopnost smysluplně stavět věty.
 
Čtete vašim dětem před spaním? Znají vaše děti pohádky? Umí je vyprávět nebo popsat, jaká je jejich oblíbená pohádková postava? Každodenní čtení posiluje blízký kontakt rodiče s dítětem, kterého má dítě v tuto chvíli jen a jen pro sebe. I pár minut takového kontaktu je důležitých pro emoční vývoj, podporu vzájemných vztahů a vyjádřením lásky. Hlas matky nebo otce dítě uklidňuje, upevňuje jejich důvěrný vztah a to nejdůležitější, posiluje jejich vzájemné pouto. Dítě může při poslechu čtené pohádky pokládat otázky, malovat oblíbenou postavičku … Pokud si dítě ke čtení vezmete k sobě, všímají si textu při pohledu do knížky, z níž právě rodič čte.Čtení by mělo přinášet příjemný zážitek.

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


​Podzimní radovánky Co se vám vybaví jako první pod slovem podzim? Září, spadané listí, chladná... více ...
Cvičení doma? Proč ne! Ve zdravém těle zdravý duch. Pohyb je součástí každého zdravého životního... více ...
​Buďte krásnější pomocí plastické operace Víte, že spokojená žena rovná se šťastná žena? Ženy se rády zkrášlují,... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Kontakt:

Najdete nás: