Více informací
Bydlení

​Zahradní nábytek – příjemné posezení


Klíčová slova
zahrada, lak, email, nábytek, dřevo, nátěr, lazura
​Zahradní nábytek – příjemné posezení Léto láká k posezení na zahradě s kávičkou nebo dobrým vínem a to nejen pod pergolou, na lavičce, houpací síti, v houpačce nebo na terase. K příjemnému posezení je nutné opatřit kvalitní dřevěný zahradní nábytek. Dřevěné předměty ovšem potřebují kvalitní péči. K tomu, aby vám dělaly radost a sloužily po dlouhou dobu, je nutné dřevo ošetřit.
 
Ošetření dřeva
Než se pustíte do natírání zahradního nábytku, nezapomeňte na kvalitní přípravu podkladu. Co to obnáší? Kartáčem, smirkovým papírem nebo bruskou zbavte dřevo starého nátěru, hrubosti a nečistot. Připravte si dokonale hladký a čistý povrch. Následně odstraňte prach po broušení, doporučuji například smetáčkem nebo vysavačem, není vhodné používat mokrý hadr, zdrželi byste se čekáním, dokud nábytek neuschne.


 
Plísně a houby
Venkovní dřevěné předměty je před samotným natíráním zapotřebí preventivně ošetřit proti napadení škůdci – plísněmi, houby nebo hmyzem. K tomu je nutné pořídit impregnační přípravky, které jsou zpravidla ředitelné vodou a nanášejí se štětcem nebo válečkem. Na větší plochy můžete použít zahradní postřikovač.
Je opravdu nutné dodržet správný poměr naředění přípravku. Proč? Přidáte-li méně vody, než je uvedeno v popisu na etiketě, neproniknou tak účinné látky do dřeva a mohou vytvořit na povrchu dřeva film, na kterém nebude držet případný další nátěr. Impregnační přípravky natřené na dřevo je nutné chránit před deštěm, aby se účinné látky nevymývaly. Teprve po důkladném zaschnutí můžete nanést další nátěr.


 
Nátěr
Záleží jen na vás, jaký vzhled dřevěného zahradního nábytku si vyberete. Lze zvolit poloprůsvitný tónovaný nátěr lazurou nebo barevný krycí nátěr emailem. Lazury doporučuji hlavně milovníkům dřeva, které jejich krásu dokonale zvýrazní. Dokáží zbarvit povrch dřeva nebo např. zvýraznit letokruhy. Existují tenkovrstvé nebo silnovrstvé lazury. Čím tmavší odstín lazury, tím větší ochrana před UV zářením.
 
Dobrá rada nad zlato
Pamatujte si, že je nutné vždy jednotlivé vrstvy nechat dokonale vyschnout.
Natíranou plochu chraňte do zaschnutí před přímým sluncem a deštěm. 


Zdroj fotografií: Flickr - Commercial use allowed

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Lucka47 napsal:
22.09.2017 12:44:36
Dřevo do zahrady prostě patří a dřevěný zahradní nábytek taky, ale než neustále řešit údržbu, lakování a podobně, tak mi přijde vhodnější nakoupit ratanový zahradní nábytek z umělého ratanu, který vypadá krásně a ho není potřeba nijak udržovat. Maximálně jednu za čas vyperu potahy polstrů a mám vystaráno :)

Mohlo by vás zajímat


​Střešní boxy a nosiče kol Kvalitní střešní boxy a nosiče kol na tažná zařízení budou letošní léto... více ...
​Jaro na zahradě Květiny, slunce, čerstvý vzduch, relax … Také máte rádi, si jen tak sednou na... více ...
​Jarní účesy - jak na to Jaro je v plném proudu a možná právě zvažujete oživit svůj účes. Právě... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Nejhledanější


Kontakt:

Najdete nás: