Více informací
Bydlení

Pronájem bytu v Českých Budějovicích můžete získat celkem snadno a to i při silné konkurenci mnoha dalších zájemců. Chcete vědět, jak na to?


Pronájem bytu v Českých Budějovicích můžete získat celkem snadno a to i při silné konkurenci mnoha dalších zájemců. Chcete vědět, jak na to?

Pronájem bytu v Českých Budějovicích patří v rámci republiky rozhodně k těm dražším, o tom není pochyb. A stejně jako ve většině našich měst jsou i zde jedny z nejvyhledávanějších dispozic 2+kk a 2+1. Jejich oblibě tedy logicky odpovídají i poněkud vyšší činže. Ty se tu pohybují nejčastěji okolo devíti či desíti tisíc. Vhodných nemovitostí však ve městě stále není tolik, aby dokázaly uspokojit poptávku a majitelé si proto mohou do značné míry vybírat, komu pronájem poskytnou. Chcete vědět, jak při současné konkurenci celé řady dalších zájemců zvýšit vaše šance? Chcete se stěhovat co nejdřív? Trochu vám s tím poradíme.

Pronájem bytu zůstává drahou záležitostí

Činže u nás rostly v posledních letech velice svižným tempem a České Budějovice nebyly určitě žádnou výjimkou. Znamená to, že zde dnes v průměru zaplatíte přibližně 180 Kč za metr čtvereční. Jestliže doufáte v nějaký pokles, pak pro vás většina realitních a bankovních odborníků alespoň prozatím nemá zrovna dobré zprávy. Ceny nemovitostí určených k bydlení totiž v České republice dlouhodobě stoupají, což je nepochybně výsledek jak slabé nabídky zdejšího trhu, tak i rostoucích příjmů našich domácností. No a vedlejším efektem toho je zvýšená poptávka po pronájmech, které pak logicky také zdražují. A řada odborníků tvrdí, že se na tom v nejbližší době zřejmě nic k lepšímu nezmění.

Zdražuje rovněž obec

Pokud snad patříte k těm šťastlivcům, kteří mohou z nějakého důvodu pomýšlet na to, že jim bude poskytnut do pronájmu některý z obecních bytů, jichž má město k dispozici cca 1800, pak zpozorněte! Radní v Budějovicích se totiž rozhodli sblížit činže obecní s těmi tržními a tak dochází ke zdražování i v tomto segmentu bydlení. Některé obecní byty podraží výrazněji a to přibližně až na 75 % toho, co je obvyklé v té které lokalitě. K mírnějšímu růstu cen pak dojde u bytů tzv. startovacích, které se nacházejí v ulici Loucká a je jich přibližně 60. No, a jestliže náležíte k lidem, kteří na obecní střechu nad hlavou v žádné z jejích podob nárok nemají, pak vám nezbývá, než podobně jako většina ostatních počítat s cenou tržní. Bohužel.

Činži v ČR platí cca 19 % obyvatel

Přestože poptávka pro pronájmech obzvláště ve větších městech naší země dík cenové nedostupnosti vlastnického bydlení pozvolna stoupá, stále je ještě počet lidí, kteří nežijí ve svém v porovnání například se západní Evropou docela nízko. Jde přitom o zcela běžný způsob, jakým lze uspokojit tuto základní lidskou potřebu a jeho význam bude s rostoucími cenami nemovitostí do budoucna zřejmě ještě stoupat. Momentálně se to týká přibližně 19 % tuzemských domácností. Pokud se budeme bavit o Českých Budějovicích, respektive o celém Jihočeském kraji, zde jsou čísla srovnatelná. Jak můžete vidět v tabulce, na jihu Čech nežije ve svém nějakých 18 % obyvatel. Jde tedy zhruba o celorepublikový průměr.

Lidé žijící v ČR v nájmu - podle krajů (03/2019)

KRAJ

LIDÍ V NÁJMU

KRAJ

LIDÍ V NÁJMU

PRAHA

31,3 %

Královéhradecký

13,5 %

Moravskoslezský

25,3 %

Pardubický

13,2 %

Ústecký

24,5 %

Olomoucký

13,1 %

Liberecký

22,4 %

Středočeský

12,9 %

Plzeňský

18,0 %

Zlínský

12,9 %

Jihočeský

18,0 %

Karlovarský

12,0 %

Jihomoravský

16,8 %

Vysočina

8,0 %

Jak získat bydlení co nejdřív?

Pronájmy tedy dík vysoké poptávce zdražují. Za rostoucím zájmem o ně stojí nejenom fakt, že mnozí z nás nemají na koupi něčeho vlastního dostatek svých financí, ale i obavy z hypotéky, která však dnes již pomáhá s koupí bydlení zhruba polovině lidí. A přestože jsme si tu již řekli, že hledání střechy nad hlavou je díky drahotě pro řadu lidí čím dál náročnější, existují způsoby, jak si nalezení pronájmu trochu ulehčit. Zkusíme vám proto napovědět, jak můžete zvýšit vaše šance. Jistěže vám nepomůžeme s vysokou činží, ale můžeme vám dát alespoň pár užitečných tipů. Jakých?

3 jednoduché tipy, které vám pomohou

Chcete se stěhovat co nejdříve? Krom toho, že si musíte připravit patřičný obnos, kterým pokryjete nejenom první činži, ale i kauci a rovněž případnou provizi, můžete vyzkoušet následující postup. Přestože jde o rady vcelku jednoduché, kupodivu zdaleka ne každý se jimi vždy řídí. Vy to ale určitě udělejte.

1) Velikost a vybavení

- V prvé řadě přizpůsobte vaše požadavky na velikost a vybavení bytu tomu, co máte v peněžence. Těžko můžete chtít rozlehlý podkrovní apartmán s terasou, když vaše příjmy stačí maximálně na dva pokoje a kuchyňský kout. Slevte případně i z vašich představ o tom, jak by měl být pronájem zařízen a určitě si vyberete snáze.

2) Lokalita

- Hledání vám usnadní pochopitelně i to, když nebudete trvat na stěhování do některé z vyhledávaných a tedy i dražších lokalit města. Zpravidla se jedná o historické centrum, někdy ale i o klidné vilové čtvrti plné zeleně nalézající se takřka na periferii.

3) Zapůsobte na majitele bytu!

- Tato rada funguje téměř vždy. Překvapivě mnoho majitelů nemovitostí se dnes potýká s nájemníky, kteří jsou v nějakém ohledu více či méně problémoví. A za solidního člověka, kterému by mohli bez obav svěřit klíče od bytu, by tak byli maximálně vděční. Zkuste tedy ve chvíli, kdy natrefíte na nějaký pronájem, o který skutečně stojíte, dát jednoznačně najevo, že jste to právě vy, kdo si zaslouží důvěru. Jak? Nabídněte více záruk než ostatní zájemci. Počínaje dobrozdáním od vašeho současného zaměstnavatele a konče třeba i nabídkou o něco vyšší kauce.

Bude to v budoucnu jednodušší?

Současná situace na trhu s bydlením je bezesporu tou nejhorší za mnoho let a lze jen doufat, že dojde v dohledné době k jejímu zlepšení. V této souvislosti je zřejmé, že k podstatně širší nabídce bytů, potažmo i pronájmů, by mohla přispět jedině výrazně rychlejší výstavba.

O tom se sice hovoří už poměrně dlouho, nicméně kroky, které by mohly budování zásadně urychlit, byly podniknuty teprve celkem nedávno. A jaké? Řeč je tu o novele stavebního zákona, která by měla začít platit od roku 2021 a která by zde navzdory rozporuplným názorům na to, jak byla připravena, mohla zásadním způsobem změnit celkovou dostupnost bydlení k lepšímu. Je ovšem faktem, že si na výsledky zjednodušení povolovacích procesů budeme muset přinejmenším několik let počkat a vám tedy bohužel nezbývá, než vybírat z toho, co je na trhu k dispozici nyní.

Je pro vás hladina nájemného v Českých Budějovicích ještě přijatelná nebo máte s požadovanými činžemi už problém? A jak rozlehlý byt hledáte?

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


​Můžou slepice zbytky z kuchyně a co jim rozhodně nedávat Máte doma slepice a přemýšlíte, jestli jim můžete přidávat k běžné stravě... více ...
VTC nabízí široký výběr pomůcek pro tvořivé ručičky VTC a.s. je největší velkoobchod s kvalitní českou a evropskou textilní galanterií.... více ...
S jakými ptáky se na jaře setkáte v zahradě nejčastěji Kdy začíná jaro? Oficiálně prvním jarním dnem, který je určen astronomickým... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Kontakt:

Najdete nás: