Více informací
Zdraví

​Nemoci děti a bylinková lékárnička


Klíčová slova
chřipka, bylinky, měsíček, lípa, čaj, nachlazení, kašel, rýma
​Nemoci děti a bylinková lékárnička Léčivé bylinky pomáhají už odpradávna. Podporují imunitu jak dospělých jedinců tak dětí. Skvělým a nenahraditelným pomocníkem jsou zejména v chladném a sychravém počasí, kdy jsou čekárny u lékařů doslova nacpané k prasknutí. Následující řádky vás seznámí s několika užitečnými léčivými rostlinami, které napomohou proti kašli, rýmě a nachlazení.

 
Prevence
Teplý čaj se zázvorem a citronem, cibulový čaj a vlastně jakýkoliv bylinkový čaj je prospěšný pro zdraví, ale je třeba při jejich vaření dodržovat jistá pravidla. Bylinkové čaje by se měly užívat pouze v malém množství. Začít s nimi můžete již od půl roku života dítěte, u některých druhů dokonce až po roce.
Existuje dobrá rada, v jakém poměru by měly čaje být naředěny. Do 3 let osminu z dospělé dávky, do 10 let čtvrtinu, do 12 let polovinu a od 12 let čtvrtinu dospělé dávky. Jak tedy takový čaj dítěti připravit? Uvařte ho, jako byste si ho dělali pro sebe, a pak dolijte čistou vodu v odpovídajícím poměru.
 
Co na rýmu a kašel
Jistě vám není cizí heřmánek. Nejlepší bylinka na zánět nosní sliznice, kýchání, svědění v nose, rýmu … Rýmu nejlépe zažene pravidelná inhalace rostlinných extraktů. Vlhkost uvolňuje nos, má blahodárné účinky na poškozenou sliznici a celkově zklidňuje dutinu nosní. Kromě heřmánku dítěti i vám pomůže inhalace tymiánu, máty, levandule nebo šalvěje.
V případě, že máte v nose bakterie a viry, podpořte organismus tinkturou grepu, lichořeřišnice a česneku.
Na bolest v krku a kašel vám pomůže odvar z jitrocele. Jitrocel kopinatý podporuje vykašlávání. Dále je na kašel vhodný tymián, sléz nebo tinktura z květů měsíčku. Jestliže je vaše dítě zahleněné, pomůže čaj z jitrocele, květů divizny a slézu. Tento odvar by se měl pít cca 10 dní.
 

Chřipka a nachlazení
Období chřipek vyléčíte heřmánkem a lípou obecnou. Lípa vyvolává pocení tlumící horečku a zároveň podporuje močení, díky kterému odchází škodlivé látky (bacily) z těla ven. Doporučuji popíjet lipový čaj s citronem a s acylpyrinem.
Určitě si domů obstarejte šípkový čaj, který má vysoký obsah vitamínu C nebo echinaceu, která působí protivirově a posiluje imunitu.
 
Jaké bylinky používáte vy?

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


​Střešní boxy a nosiče kol Kvalitní střešní boxy a nosiče kol na tažná zařízení budou letošní léto... více ...
​Jaro na zahradě Květiny, slunce, čerstvý vzduch, relax … Také máte rádi, si jen tak sednou na... více ...
​Jarní účesy - jak na to Jaro je v plném proudu a možná právě zvažujete oživit svůj účes. Právě... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Kontakt:

Najdete nás: