Více informací
Zdraví

Ticho - potřebujete klid?


Ticho - potřebujete klid? Každý člověk někdy toužil po klidu, tichu a samotě. Jen tak "vypnout", nikoho neobtěžovat ... Dokážou to i ostatní? Dnešní doba je hektická, plná zvuků, které jdou přímo do mozku.

Dnešní doba
Bohužel v dnešní době děti už pomalu nevědí, co je to hrát si jen tak venku před domem, v lese, u potoka apod. Obzvlášť děti ve městech. Ti si nejraději hrají "na dálku s kamarády" hry na počítačích. Naštěstí se najdou ještě tací, kteří si mezi paneláky hrají skoro každý den, celé odpoledne, až do večera. Pokud bydlíte na sídlišti, jistě mi dáte za pravdu, že je přes otevřená okna slyšíte.
V bytě slyšíte pískání dětí z dětského hřiště, rozhovory na chodníku, vypouštění vody u sousedů, vrtání a broušení při rekonstrukci bytu, dupot malých dětí, ba dokonce i hádky sousedů... Slyšíte i rachot ze silnice a městské komunikace, štěkot psů, cirkulárku sousedů, sekačku ze sousedovy zahrady, do toho "zpěv" ptáků apod. Zvuky jsou všude kolem nás.

Chudáci uši
Část sluchové dráhy míří přímo do jednoho z emočních center. Následně dochází ke zpracování, zdali se jedná o signál rozlišující pohodu nebo nebezpečí. Bohužel uši nemůžeme zavřít jako oči. Zpěv ptáků, šumění stromů, meldie zvonkohry, pravidelný rytmus jedoucího vlaku nebo dokonce nerozlišitelný šum v obchodě či kavárně má spíše uklidňující účinky. 
Záleží i na dalších faktorech. Pokud jste v dětství vyrůstali na vesnici, možná vám zvuk sekačky nebo štípání dříví připomíná krásné dětství. 


atuor: Flickr.com, Oran Viriyincy

Uvolnětě se
Přijít do prázdného domu či bytu a pustit si vaši oblíbenou píseň, to je balzám. Jít ven s dětmi a nechat je vykřičet na hřišti, vypustit emoce ... paráda. Uvolníte se, vaše emoce z vás vyjdou a nepotřebujete tak žádné sezení a terapie u odborníka. Někteří lidé s tím problém nemají, ale bohužel jsou i tací, kteří se pouhým křikem, pláčem, hulákáním a nadáváním neuvolní. 
Absolutní ticho by bylo šílené! 

Vlastní zvuky
Lidé mají tendenci, nechat se obklopovat zvuky, které jsou jim příjemné. Když uslyší v rádiu oblíbenou písničku, zesílí ho. Zvýší hlas, aby přehlušili okolní lidi v restauraci. Okřikneme děti, aby se u TV ztišily. Každý decibel navíc člověka stresuje, takže nakonec má jediné přání - pořádně zakřičet, aby to ze sebe dostal ven. Co když to nepomáhá? Najděte ticho!

Cesta za tichem
Zkusili jste jít na procházku? Jen tak si vyjít z města do přírody? Jděte se uklidnit k šumějícímu vodopádu, k bublající řece nebo k lesnímu potoku. Voda uklidňuje a o co líp, když neuslyšíte ani lidi okolo sebe. Balzám na uši a celková pohoda pro vaše tělo.


autor: Flickr.com, Jan Tik
 

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


Jak vybrat povlečení malým dětem? Jestliže se brzy stanete novopečenou maminkou, nebo zkrátka potřebujte zjistit... více ...
​Jednobarevná trička dokáží s outfitem zázraky Existuje pár jednoduchých módních kousků, které by neměly chybět v žádném... více ...
Jak vybrat dámskou zimní bundu? Nechte se inspirovat Zima už nám klepe na dveře a už i v nižších nadmořských výškách se... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...

Kontakt:

Najdete nás: