Více informací
Zdraví

​Šípky – pomocník v boji proti nachlazení


​Šípky – pomocník v boji proti nachlazení Zima pomalu klepe na dveře, teploty stále klesají a my jsme nuceni přehodit letní šatník za zimní. Připravit tlusté svetry, péřové bundy, šály ... Neměli bychom zapomínat i na ochranu našeho těla po stránce vitamínů. Bacily chladné počasí doslova milují, létají kolem nás a hrozící tak nepříjemné nachlazení. Právě v tomto období potřebujeme silnou imunitu. Kromě zmíněného teplého oblečení a minimalizace stresu, nám pomůže i vhodná strava, která je bohatá na vitamín C. Víme, kde ho najít. V šípku!
 
Kde najít šípky
Rosa canina, tzv. růže šípková se nachází na okrajích lesů, slunných mezích, stráních, v příkopech … Pozor, šípky mají trny, proto doporučujeme sbírat v rukavicích a za pomoci zahradnických nůžek. Sbírejte jen zralé šípky, poznáte je podle lesklé červené slupky. Bývají tvrdé auvnitř mají nažloutlou dužinu s jemnými chloupky. Sbírejte do látkové tašky nebo do proutěného košíku. Igelitka není vhodná, mohly by se zapařit. Po nasbírání šípky přeberte, omyjte a vyřaďte ty špatné, pomačkané, nahnědlé nebo plesnivé. Zbavte je okvětí, očistěte a nechte oschnout.
 
Sušené bio šípky
Máte rádi šípkový čaj? V zimě lahodný, zahřeje a dodá potřebnou dávku vitamínů. Pomáhá proti nachlazení, působí močopudně a člověk se po něm lépe soustředí. Můžete si ho koupit v obchodě anebo v lékárně. Pokud chcete opravdu tu pravou vitaminovou bombu, tak se samozřejmě nic nevyrovná čaji z bio šípků, které jste vlastnoručně nasbírali.
 
Sušení šípků
Šípky můžete usušit tzv. babiččinou metodou – na suchém a teplém místě, popř. na sluníčku. Nasbírané plody stačí rozprostřít na plech vyložený pergamenem, pečícím papírem nebo papírovými utěrkami a nechat pár dní sušit. Občas překontrolujte stav, zda některý nechytl plíseň, prohrňte je, ať se otočí a suší rovnoměrně.
Šípky můžete nasušit v sušičce. Stačí je do ní rovnoměrně rozložit. Usušený šípek má tmavě červenou barvu, je tvrdý, drolí se a není vlhký.
Nasušit je můžete v troubě při teplotě 70°C. Jedná se o nejrychlejší způsob. Šípky rovnoměrně rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem, dejte do trouby a nechte lehce pootevřená dvířka a sušte. Pozor, neupečte je!
Usušené šípky můžete skladovat např. v uzavřené dóze, v plátěném pytlíku, v papírovém pytlíku, pověšeném na větratelném místě.
 
Lahodný čaj
Šípkový čaj je snadný a chutný. V hrnci dejte vařit vodu, až bude zcela vřít, tak přidejte sušený šípek. Na každý litr vody patří cca jeden hrnek šípků. Na mírném ohni vařte další půl hodinu a poté přeceďte. 

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


​Křeček domácí aneb co potřebujeme pro křečka Malé, chlupaté a roztomilé stvoření, ano budeme se bavit o křečkovi. Tento... více ...
​Na Slovensko za sněhem Máte rádi sjezdovky a jezdíte každý rok na zimní dovolenou na hory? Potom už jste... více ...
Čím potěšit nejmenší? Chcete koupit vašemu dítěti dárek, který ho zaručeně potěší? Nevíte si rady,... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...

Kontakt:

Najdete nás: