Více informací
O dětech

​Maturita – Marie Terezie, díky ní mluvíme česky


Klíčová slova
Marie Terezie, maturitní témata, maturita, císařovna
​Maturita – Marie Terezie, díky ní mluvíme česky Tato vznešená, vzdělaná žena, vzorná matka a oddaná katolička byla dcerou Karla VI. Narodila se 13.5. 1717. Ve svých 23 letech se musela pustit do boje o své dědictví. Až dosud měla šťastný a klidný život. Jezuité ji naučili náboženství a latinsky, francouzsky a německy. Věnovala se též hudbě, dějinám a kreslení.
 
Velká láska
Její velkou láskou byl František Štěpán Lotrinský. Poprvé se s ním setkala v pěti letech, kdy bylo vévodovi lotrinskému čtrnáct let. Láska to byla obrovská a celoživotní.
Její otec Karel VI. Sice nebyl nějak mimořádný vladař, ale prohlásil, že dceři nezkazí život a povolil jí svatbu s málo významným Lotrincem, který to později dotáhl až na císaře říše římské. Ti dva pak zplodili 16 dětí – pět synů a 11 dcer. Díky jejich vdavkám získala Marie Terezie přezdívku „tchyně Evropy“. Byla reálnou vládkyní habsburského soustátí, zatímco císařské pravomoci jejího chotě byly spíš jen ceremoniální.
 
Díky ztrátě Slezska mluvíme česky?
Marii Terezii bývá vyčítáno, že připravila české země o Slezsko. Na evropské šachovnici se ovšem tenkrát hrála vyšší hra. Aliance proti Habsburkům počítala s tím, že země Koruny české rozdělí: Čechy dostane Bavorsko, Moravu Sasko a Prusové Slezsko. Naštěstí se podařilo prvním dvěma bodům likvidačního plánu zabránit, za což buď vzdána čest české královně Marii Terezii a jejím chrabrým vojákům. Až do své smrti usilovala o návrat Slezska do svazku jejich zemí.
 


Zajímavosti
Líbánky – Marie Terezie a její vyvolený si po svatbě dopřáli líbánky, což tehdy nebylo běžné. Strávili je v Mariazellu, kde jim byla požehnána velká rodina. A ta se opravdu vyvedla.
Tituly – Marie Terezie měla více než 20 různých titulů. Od císařovny-manželky až po markraběnku moravskou.
Fridrich II. – požadoval kromě Slezska i dnešní Královéhradecký kraj. To ale Marie Terezie za každou cenu odmítla.
František I. – původně chudý Lotrinec – se ukázal být skvělým hospodářem. Po své smrti po sobě zanechal 18 milionů zlatých. 12 milionů Marie Terezie zaplatila za státní dluh, zbytek rozdělila dětem. 

foto: Wikimedia Commons - Barbara Krafft

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


​Faceshield šátky Milujete outdoor, přírodu, turistiku, či adrenalin třeba na čtyřkolkách? Tak to my... více ...
​Lyžování Rakousko, perfektní zimní dovolená Máte rádi zimu? Jste vášnivými lyžaři a právě vybíráte zimní dovolenou?... více ...
​Kvalitní nábytek do kanceláře nebo domácí pracovny Pracovní kancelář se poslední dobou mnohem více přesouvá do domácího prostředí.... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...

Kontakt:

Najdete nás: