Více informací
O dětech

Rostou nám zoubky – rady jak o ně správně pečovat


Klíčová slova
zuby, kaz, zoubky, pasta na zuby, fluorid, kazivost
Rostou nám zoubky – rady jak o ně správně pečovat Článek vám poskytne pár rad k tomu, jak správně pečovat o zuby kojenců a batolat. I když je mléčný chrup pouze na několik let a jedná se tedy o dočasné zoubky, má jejich péče velký význam pro miminko a zdraví druhých zoubků. Nehledě na to, první zoubky ovlivňují výslovnost u dětí, tvar čelistí a také výraz celého obličeje.


 
Čistění zoubků
Rodiče by měli svým dětem ukázat, jak se zoubky správně čistí a naučit je učit je tomuto návyku již od prvního zoubku. Pro ty nejmenší děti to může být bráno jako legrační hra, když si je čistí např. gumovým kartáčkem, různými kroužky, kartáčky, které se navlékají na prst, nebo ošetřením zoubku navlhčeným kouskem gázy apod.
Kartáček vybírejte vzhledem k věku dítěte. Pro ty nejmenší dětí je určen s malou hlavou, velice měkkými štětinami a pohodlnou širokou rukojetí pro snadnější uchopení a držení. U dětí se kartáčky vyměňují častěji, obvykle hned po známkách výraznějšího opotřebení, cca po 1-2 měsících.
 
Zubní pasty
První zoubečky můžete kojencům čisti bez zubní pasty. Ty se doporučují zpravidla až od prvního roku a to ještě v extra malém množství až do tří let. Pro zoubky je velice důležitý fluor, který posiluje zubní sklovinu a samozřejmě tak působí jako prevence zubního kazu, ale nadměrný příjem fluoru by mohl dětem způsobit skvrny na mléčných i stálých zubech.
Zuby čistěte dětem vždy ráno po snídani a večer po posledním jídle (i pití, které obsahuje cukr).
Učte děti k samostatnosti a snažte se jim ukázat, že se jedná o denní rutinu, kterou je nutno každý den dodržovat. Do 6 let věku byste dětem měli zoubky ještě sami dočistit, protože koordinace pohybů je pro takto malé děti poměrně náročná.
 

Co ovlivňuje kazivost zoubků
V první řadě se jedná o stravu, např. přemíra sladkostí ve výživě přispívá k tvorbě zubního kazu. Sladkostmi se rozumí mimo sušenek, bonbonů, čokolád atd. také slazené nápoje.
Další roli je již zmíněná péče o zuby. Pokud si nebudou pravidelně zuby čistit a vynechávat pravidelné preventivný prohlídky u zubaře, je tu velké riziko vzniku zubního kazu.
V neposlední řadě se jedná též o rodinné dispozice a dědičnost genů.
 

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


​Geek motivy hýbou světem módy Geek trička jsou určeny převážně pro počítačové nadšence. Jedná se o... více ...
​Jazyková škola Praha Výuka cizích jazyků se na školách v poslední době velmi zvyšuje. Chcete-li,... více ...
​Dětské povlečení pro krásné sny Děti milují zvířátka, autíčka, traktory, princezny a všechny ty krásně barevné... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...

Nejhledanější


Kontakt:

Najdete nás: