Více informací
Cestování

​Dubaj - Burdž Chalífa


​Dubaj - Burdž Chalífa Mrakodrapy se začaly stavět v přelidněných městech jako reakce na nedostatek bytových i nebytových prostor. Dnes je tomu ale úplně jinak. Mrakodrapy rostou doslova jako houby po dešti a každá další budova je vyšší než ta předchozí. Architekti a investoři se rvou o prvenství a označení nejvyšší budovy světa. Pojďme se společně podívat do Dubaje, na budovu Burdž Chalífa.
 
Burdž Chalífa
Nejvyšší budova světa, která se otevřela v Dubaji, čítá úctyhodných 828 mětrů. Kromě svého výškového rekordu se pyšní řadou dalších rekordů. Jakých? Např. je právě zde nejvýše položená mešita. Stavba tohoto mrakodrapu stála více než 1,5 miliardy dolarů a i přesto se nejedná o nejdražší stavbu v historii. Ještě více bylo zainvestováno do Shanghai Tower.
 
Jako kostky ledu a olympijský bazén
Vzhledem ke klimatu, kdy teplota běžně stoupá až ke 40 stupňům, byl jedním z hlavních požadavků kvalitní systém klimatizace. Bez ní by to v této zemi opravdu nešlo. Je to až neuvěřitelné, ale budova je tak chlazena, jako by jí ochlazovalo třináct tisíc tun ledu. V zemi mimo jiné panuje i vysoká vlhkost. Na povrchu tak dochází ke kondenzaci vody, která ale nepřijde nazmar. Jak to? Voda se sbírá a za rok se jí nachytá opravdu velké množství, které by se dalo přirovnat ke dvaceti olympijským bazénům.
 
Silný vítr a zemětřesení
V případě silného větru se vrchol věže může vychýlit až o dva metry. Nemusíte mít strach, že by se budova převrhla, rozlomila nebo zhroutila. Stabilitu věže zajišťují základy, jež jsou zapuštěny až 50 metrů do země. Budova je natolik zabezpečená, že by „ustála“ i slabší zemětřesení.
Na plánech výstavby se mimo jiné podílel i známý módní návrhář a designér Giorgio Armani, který vytvořil rovněž design některých částí interiéru hotelových pokojů a bytů, které se v mrakodrapu vyskytují.
 
Fakta a čísla
  1. Budova má celkem 189 podlaží.
  2. Turisti mohou zavítat do podlaží číslo 124 a 128, kde jsou pro ně přístupné vyhlídky.
  3. Vyhlídky se nachází ve výšce 555 metrů.
  4. Do posledního patra se dostanete výtahem za 1 minutu.
  5. V mrakodrapu je celkem 57 výtahů.
  6. Rychlost výtahu dosahuje 65 km v hodině.
  7. Ve 39. patře se nachází luxusní hotel Armani.
  8. Noc v hotelu stojí 15 000,- Kč.

foto by: Schmid-Reportagen, pixabay.com

Diskuse


Vložit komentář do diskuse

Jméno:
Zpráva:
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.

Mohlo by vás zajímat


​Faceshield šátky Milujete outdoor, přírodu, turistiku, či adrenalin třeba na čtyřkolkách? Tak to my... více ...
​Lyžování Rakousko, perfektní zimní dovolená Máte rádi zimu? Jste vášnivými lyžaři a právě vybíráte zimní dovolenou?... více ...
​Kvalitní nábytek do kanceláře nebo domácí pracovny Pracovní kancelář se poslední dobou mnohem více přesouvá do domácího prostředí.... více ...

Nejčtenější články


​Účesy pro rok 2016 Víte, jaké jsou trendy v účesech pro rok 2016? Toužíte po krátkých vlasech,... více ...
​Koupelna – obklady do koupelny Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu úplně nové koupelny? Pak potřebujete kvalitní... více ...
​Ložnice – barvy do ložnice Vaše ložnice by měla odpovídat tomu, jakou máte vy představu o moderním a... více ...

Nejhledanější


Kontakt:

Najdete nás: